Super tipy

Handrové bábiky – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Bábiky a postavičky sú neoddeliteľnou súčasťou detstva mnohých detí. Od začiatku svojej existencie prešli mnohými zmenami a každá generácia si ich pamätá trochu inak. Handrové bábiky patria medzi tie najstaršie a napriek svojej jednoduchosti sa tešia popularite aj viac ako 2 000 rokov od svojho vzniku.

Čo sú handrové bábiky?

Ako z názvu vyplýva, ide o bábiky, ktoré sú vyrobené z rôznych nepotrebných kusov látky. Ich výplň je obvykle mäkká ako u bežných plyšových hračiek. Od ostatných hračiek sa handrové bábiky líšia jedným zásadným rozdielom. Ich vzhľad má byť tak jednoduchý ako to len ide.

Tváričky handrových bábik sú väčšinou tvorené len niekoľkými čiarkami, ktoré majú naznačovať očká, nos a ústa. Dôvodom je, aby dali deťom, ktoré sa s nimi hrajú, čo najväčší priestor na využitie ich predstavivosti. V mysliach detí sa nálada bábiky môže kedykoľvek pri hre meniť, a tak je dôležité, aby bábiky poskytovali v tomto ohľade čo najviac voľnosti.

Ako vznikli handrové bábiky?

Ako sme už spomenuli v úvode, tradícia handrových bábik je stará už viac ako 2 000 rokov. Prvé handrové bábiky sa našli na území Egypta a za celú dobu ich existencie sa ich vzhľad príliš nezmenil. Bábiky boli v minulosti vyrábané deťmi, ktoré sa na nich učili šiť. Akonáhle boli bábiky hotové, deti ich so sebou nosili, hrali sa s nimi a “trénovali” svoje spoločenské schopnosti.

Handrové bábiky dnes

Je pozoruhodné, že za viac ako 2 tisícročia sa na handrových bábikách nič zásadné nezmenilo. Stále sa dajú jednoducho vyrobiť, ich vzhľad je aj dnes strohý a stále učia deti mnohým významným zručnostiam. U detí rozvíjajú fantáziu, zlepšujú ich sociálne schopnosti a pomáhajú im spracovávať emócie.

V dnešnej dobe nájdete v obchodoch pomerne málo hračiek, ktoré rastú spolu s deťmi a vydržia s nimi po dlhé roky. Poctivé a tradičné handrové bábiky patria medzi najstaršie hračky vôbec a sú dokonalým príkladom toho, že menej je niekedy viac. Ich jednoduchý vzhľad a bežne dostupné materiály dokonca umožňujú, aby ste si takúto bábiku vyrobili aj doma.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy