Bývanie

Francúzske okná – trend, ktorý prepojí interiér domu so záhradou

Rovnako, ako investujeme do krásneho domu a interiéru, investujeme dnes aj do exteriéru. Záhrada sa stala druhou obývacou izbou. A aby sme si ju dokonalo užili, potrebujeme mať do nej nielen dokonalý výhľad, ale aj prístup. Pre tento účel sú ideálnym riešením francúzske okná.

Francúzske okná sú špeciálne okná, ktoré siahajú od podlahy až po strop. Veľkosťou suplujú presklené fasády a naviac im dodávajú potrebnú funkčnosť. Otváranie francúzskych okien býva riešené ako posuvné, alebo s otváracími krídlami.

Otváracie alebo posuvné francúzske okná?

Otváracie francúzske okná sa otvárajú klasicky dovnútra, rovnako ako bežné okna. V spodnej časti nemusí byť prekážkou ani rám okna a môžu byť riešené ako bezbariérové. To oceníme, pokiaľ ich využívame pravidelne, alebo pokiaľ máme v domácnosti osobu s telesným postihnutím.

Ešte elegantnejším riešením sú posuvné francúzske okná. Vedia skutočne „otvoriť interiér“ a prepojiť ho so záhradou. Sú veľmi elegantné, nezaberajú priestor a dá sa s nimi veľmi jednoducho manipulovať.

Pri voľbe materiálu francúzskych okien máte hneď niekoľko možností

Klasikou a dnes snáď najčastejšie používané sú plastové francúzske okná Predstavujú lacnejšie riešenie, ktoré však pri riešení väčších presklených plôch nemusí poskytnúť dostatočne stabilné riešenie. V tomto prípade sú vhodnejšie drevené francúzske okná, alebo drevohliníkové francúzske okná. Tie síce predstavujú najdrahšie riešenie, má však aj najdlhšiu životnosť, a tak sa náklady vo výsledku vrátia.

Veľká presklená plocha môže byť pri nevhodnom riešení, alebo nevhodnej voľbe materiálu, zdrojom veľkého úniku tepla. Je treba dbať na kvalitné osadenie okna aj na dostatočné izolačné sklá. Ďalšie plus môžu byť napríklad vonkajšie žalúzie. V lete ochránia pred slniečkom, v zime zamedzia úniku tepla.

Francúzske okno nemusí viesť len na záhadu

Veľké presklené francúzske okno využijete aj ako riešenie efektných a funkčných dverí na väčšiu terasu. Domy ich dnes mávajú aj niekoľko. Efektné je taktiež jeho použitie na vstupe do zimnej záhrady. Tam sa dá použiť hneď dvojmo. Vrátane osadenia okna, ktoré potom zimnú záhradu prepojí ďalej so záhradou.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy