Lifestyle

Ako zvládnuť pracovný pohovor?

Byť bez stálej práce si v dnešnej dobe môže dovoliť len málokto. Ocitnúť sa bez pravidelného príjmu je veľmi nepríjemné a navyše nám táto skutočnosť môže značne skomplikovať život – zrazu nemáme z čoho platiť nájom, účty, poplatky. Ak hľadáte prácu a dostali ste sa do fázy, kedy vás potenciálny zamestnávateľ pozval na pracovný pohovor, malo by byť vaším cieľom urobiť čo možno najlepší dojem. Bohužiaľ sa veľmi často stáva, že uchádzači o pracovnú pozíciu vplyvom stresu či nepripravenosti nasekajú toľko chýb, že o ne daná firma neprejaví záujem. Ako teda zvládnuť pracovný pohovor na jedničku a presvedčiť zamestnávateľa o vašich kvalitách? Na to sa poďme spoločne pozrieť!

Pamätajte: Šaty robia človeka!

Hneď na rozjazd si povedzme o najčastejšie chybe, ktoré sa až žalostne mnoho ľudí pri pracovných pohovoroch dopúšťa: nevhodné oblečenie! Ak vyrážate na dôležitý pohovor, ktorý môže rozhodnúť o vašej budúcnosti, potom by ste si mali dať s výberom vhodného outfitu veľa záležať. Muži môžu na schôdzku vyraziť v slušnom a dobre padnúcim obleku. Naopak ženám sa neodporúčajú krátke sukne a vyzývavé blúzky s výstrihom.

Lož má krátke nohy! Naozaj!

Ak vás napadlo, že si pri rozhovore s možným zamestnávateľom alebo zamestnancom personálneho oddelenia trochu přibarvíte pravdu, sem tam o niečom zaklame, aby ste vyzerali lepšie, tak na to rýchlo zabudnite. Tým by ste svoje šance na prijatie rozhodne nezvýšili, ako si možno myslíte, ba jedine naopak. Pravda by rovnako vyšla najavo a vy by ste boli za klamára a človeka, ktorému sa rozhodne nedá dôverovať. A takého vo svojej firme skutočne nikto nechce.

Čo bolo, to bolo! Nepitvejte sa v minulosti!

Ďalšou chybou, ktorú si veľa ľudí vlastne ani neuvedomuje, je ohováranie bývalého zamestnávateľa. Aj keď ste sa možno rozišli v zlom, možno vám aj v niečom ukrivdil, prípadne sa k vám nezachoval fér, rozhodne nie je na mieste o ňom hovoriť zle alebo ho dokonca ohovárať. Tým dobrý dojem neurobíte. Dotyčný človek, ktorý s vami bude vykonávať rozhovor, si okamžite domyslí, ako asi raz budete hovoriť o jeho firme – a to pre vás nebude bod k dobru.

Nemyslite len na finančné ohodnotenie!

Hoci si prácu hľadáme predovšetkým z toho dôvodu, aby sme získali pravidelný príjem, pri pracovnom pohovore sú financie jednou z tém, o ktorých sa musí hovoriť naozaj opatrne. Pokiaľ na zamestnávateľa alebo personalistu už vo dverách spustíte lavínu otázok na výšku vášho platu, potom pohovor skončí ešte skôr, než vôbec začal. Samozrejme – mali by ste sa vedieť oceniť a udať čiastku, za ktorú ste ochotní vydať zo seba maximum. Ale omieľať celú schôdzku len o peniazoch – to sa jednoducho nerobí.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy