Super tipy

Ako vybrať ďalekohľad a nočné videnie nielen pre poľovníka

K bežnej výbave poľovníkov patria aj ďalekohľady, nočné videnie či termovízie. Títo pomocníci sa však využívajú aj pri iných aktivitách v prírode, napríklad pri turistike. Ako si vybrať správne?

Ako vybrať ďalekohľad

Moderné ďalekohľady majú široké spektrum využitia. Nájdete ich v rukách poľovníkov, turistov, astronómov, ornitológov ale aj detí. Pri výbere vždy myslite na to, na aký účel budete ďalekohľad používať. Poľovnícky ďalekohľad by mal byť okrem iného odolný voči nárazom, vodeodolný a mal by sa aj pohodlne držať, ideálny je pogumovaný povrch. Turisti zasa ocenia skôr ľahší a kompaktnejší model. Predsa len ho budú niesť počas celej túry a masívny ďalekohľad sa môže stať zbytočnou záťažou. Ak chcú s vami pozorovať okolie aj deti, siahnite po menšom a ľahšom detskom ďalekohľade. Pre deti od 12 rokov sú vhodné aj turistické.

Ako vybrať nočné videnie

Špeciálne nočné videnie , ako už z názvu vyplýva, vám umožňuje vidieť aj potme. Na začiatku treba spresniť, že nejde o prístroj s termálnym videním. Základné rozdelenie nočného videnia je na analógové a digitálne prístroje a na monokulárne a binokulárne. Na turistiku a rekreačné pozorovanie úplne postačuje nočné videnie s jedným okulárom, ktoré sa držia v ruke. To znamená, že nebudete mať voľné obe ruky, ale ak potrebujete sledovať okolitý terén aj bez nočného videnia, je to skôr výhoda.

Biokulárne nočné videnie má často podobu okuliarov, ktoré sa nosia nasadené, takže nemáte možnosť sledovať terén voľným okom. Pokiaľ bezprostredné okolie nepoznáte, tento typ nie je celkom najvhodnejší. Dostupné sú aj monokulárne okuliare, ktoré nechávajú voľné ruky. Keďže nočné videnie používa iba jedno oko, je problém s odhadom vzdialenosti. Na druhej strane si však druhé oko privykne na tmu a môže tak vnímať bezprostredné okolie.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy