Bývanie

Ako prežiť spánok počas vysokých horúčav? Pomôže vám pohanka

Aj keď začína leto strácať na svojej intenzite, ešte stále sa môže a aj určite objaví nejeden slnečný a horúci deň. V takýchto prípadoch je vonku a pri vode síce príjemne, no pokiaľ sme uzavretí v jednom priestore, nemusí to byť práve ideálne. Ešte horšie to priatelia môže byť v noci, kedy naše telo odpočíva a nemá ako regulovať vnútornú teplotu v miestnosti. Existuje však niekoľko účinných trikov, ktoré vás aj napriek tomu môžu schladiť.

Postarajte sa o vlhký vzduch

Ten prospieva aj vášmu dýchaniu a oveľa príjemnejšie sa v takom ovzduší aj spí. V panelových bytoch je vzduch na tom s vlhkosťou veľmi zle, preto by ste sa mali postarať o nápravu. Pokiaľ to nedokážu klasické zvlhčovače, ktoré ste si kúpili a nefunguje ani klimatizácia, odporúča sa mokrý uterák. Ten si zaveste do priestoru, ideálne oproti oknu, odkiaľ prúdi vzduch do miestnosti cez namočenú textíliu, čím sa zároveň aj ochladí.

Správna tieniaca technika urobí svoje

Veľmi prospešná je metóda tienenia okien s pomocou vonkajších roliet. Platí to v každom ročnom období, teda v lete chráni pred slnkom a vysokými teplotami a v zime naopak vytvára dobrú tepelnú izoláciu. Okrem toho, že vám rolety spríjemnia vaše bývanie, dokážu sa postarať aj o správnu svetelnú pohodu.

Sprcha pred spaním

O navodenie dobrého pocitu sa postará aj príjemné schladenie v podobe sprchy, no tá by nemala byť automaticky studená, to vaše telo prekrví, viac preberie a nebudete potom môcť rýchlo zaspať, a to ani nespomíname presne opačný účinok studenej vody, ktorá vás rozohreje.

Minimálne porcie

Ak ste teda zatiahli vaše žalúzie a rozhodli ste sa uložiť na spánok, nemali by ste ísť do postele s plným žalúdkom. Veľké porcie jedla môžu vaše trávenie v neskorých hodinách skomplikovať a organizmus tak zbytočne zaťažíte ešte viac.

Dajte pozor aj posteľnú bielizeň

Reč je o materiáloch vankúšov a prikrývok. V lete by mali byť z tkanív, ktoré pohlcujú vlhkosť, a pritom neškodia vášmu telu. Ideálna je pohanka. Hovoríte si, že nemáte prístup k tejto obilnine, alebo je to nezmysel? Vankúše ňou plnené nájdete aj v obchodoch, pohanka nepohlcuje teplo, a tak sa do sparných a horúcich nocí naozaj hodí.

Add Comment

Click here to post a comment

Ořechy
Ořechy